AMSTERDAM’IN BİTPAZARLARI

Pegasus Magazine’nin Ağustos sayısı için hazırladığım yazı.

Gezilesi görülesi birçok yeri ve sosyal dokusu ile kendine hayran bırakan Amsterdam sokaklarında bu kez rotamız bitpazarlarıydı.

Her mevsim turist akınına uğrayan, birbirinden güzel kanal ve köprüleri, müzeleri, leziz peynirleri ve yemyeşil parklarıyla bilinen Amsterdam’ı ikinci kez ziyaret etmeye karar verdiğimizde tutkunu olduğumuz ikinci el eşyalardan yola çıkarak biraz daha farklı, daha yerel bir rota çizmek istedik.

Hedefimiz Bitpazarları!

Listemize hem rahat ulaşabileceğimiz hem de bizim tarihlerimize uygun pazarları ekledik: Waterlooplein, IJ-Hallen ve Noodermarkt.

Birbirinden orijinal antik eşyaların, plakların, sayfaları sararmış kitap ve dergilerin, hikâyesi olan ikinci el kıyafetlerin yer aldığı bitpazarlarını Amsterdam’ın muhteşem mimarisi arasında gezmek adeta zamanda yolculuk etmek gibiydi.

Waterlooplein

İlk durağımız, Amsterdam’ın ve Hollanda’nın en eski bitpazarlarından biri olan Waterloooplein. Kanal boyunca keyifle gezebileceğiniz bu bitpazarı, Pazar günleri hariç her gün açık. Amsterdam’ın merkezinde yer alan bu pazar turistlerin en uğrak noktası. Bu sebeple fiyatları diğer bitpazarlarına göre biraz daha yüksek ancak vintage ve antika dükkânlarıyla karşılaştırıldığında çok daha uygun.

Kısacası; yolunuz Waterlooplein’a düştüğünde seramik-teneke kutular, zarif porselenler, ilginç dekoratif eşyalar, 60’ların zarafeti, 70’lerin renkleri, 80’lerin gösterişi ve 90’ların asi tavrının yer aldığı ikinci el kıyafetler arasında hayranlıkla kayboluyorsunuz.

HRimpressionWaterloopleinmarket2

 

IMG_3280

IJ-Hallen

Karşınızda yalnızca Amsterdam’ın değil Avrupa’nın en büyük bitpazarı IJ-Hallen! Yük gemilerinin yanaştığı büyük bir hangarda kurulan, yaklaşık 750 tezgâhın bulunduğu bu devasa bitpazarını gördüğünüzde büyük bir şaşkınlık yaşıyorsunuz. Giyim, mobilya, mutfak eşyaları, plaklar, oyuncaklar, fotoğraf makineleri, takılar, çantalar, ayakkabılar, şapkalar, makyaj malzemeleri… İstediğinizden çok daha fazlası, üstelik çok uygun fiyatlarla bu bitpazarında yer alıyor. Alışveriş yapmasanız bile tezgâhları gezmek, rengârenk insanları izlemek, eğlenceli bir gün geçirmek için mükemmel bir seçim. Üstelik birçok lezzetli yiyecek alternatifi de bulunuyor. IJ-Hallen’a Amsterdam Centraal Station’ın (Merkez Tren İstasyonu’nun) arka tarafından kalkan ücretsiz feribotlarla yaklaşık 10 dakikalık bir sürede varabiliyorsunuz ya da isteyenler için otobüs seçeneği de bulunuyor.

Bu bitpazarının en ilginç özelliklerinden biri de pazarda ticari firmaların tezgâh açamaması ve satılan eşyaların ikinci el olması zorunluluğu. Bir diğer ilginç özellik ise girişin ücretli olması. Yetişkinler için 5 Euro, 11 yaşına kadar olan çocuklar için ise 2 Euro.

IJ-Hallen her ay yalnızca bir hafta sonu açılıyor. Bir sonraki pazarın tarihi ise 13–14 Ağustos. Tarihler internet sitelerinden güncelleniyor. Takip etmek isterseniz internet adresi: www.ij-hallen.nl

Photo: Nichon Glerum
Photo: Nichon Glerum
Photo: Nichon Glerum
Photo: Nichon Glerum

IJ-Hallen highres4press-30

Noodermarkt

Daha küçük ve daha yerel bir diğer seçenek: Noodermarkt! Cumartesi günleri organik ürünler dâhil her türlü seçeneğin yer aldığı Noodermarkt, Pazartesi günleri öğle saatlerine kadar açık bir bitpazarı. Antika ev eşyaları, kitaplar ve ikinci el kıyafetler tezgâhlarda yer alsa da bu pazarda en çok dikkatimizi çeken İngiliz porselenleriydi. Amsterdam’ın tarihi Joordan bölgesinde yer alan bu pazar bana çocukluğumu, annemin beni koluna takıp pazar alışverişine götürdüğü günleri hatırlattı.

Kısa bir gezinti ile farklı bir deneyim yaşamak isteyenler çok geniş bir yelpazeye sahip olmasa da yerel halkın çoğunlukla tercih ettiği bu pazarı dolaşabilir, tezgâhlardaki yiyeceklerin tadına bakabilir ve bu bölgede yer alan hareketli kafe ve pub’larda vakit geçirebilir.

image028

KAŞ: YEMENİN, İÇMENİN, RUHUNU DOYURMANIN EN GÜZEL HALİ

BERLİN KAFELERİ

One thought on “AMSTERDAM’IN BİTPAZARLARI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir