TASTE BOLOGNA İLE YEMEK TURU

 

Kırmızı, bilge, şişman şehir Bologna!

İki adım atıp hadi şunu yiyelim, üç adım atıp hadi bunu içelim dediğimiz için benim için daha çok şişman sıfatıyla anılacak şehir. Üstüne bir de tatlı niyetine klasik yemek turunu deneyelim dedik.

İlk defa bir tatile hazırlıklı gittim. Hem uygulamalardan hem arkadaşlarımdan bir sürü mekan önerisi aldım. Taste Bologna’yı TripAdvisor’da görmüştüm, gidince araştırmak üzere listeme aldım. Önce TripAdvisor’da haritadan bakarak yerini bulmaya çalıştık ancak aradığımızda küçük bir ofisleri olduğunu her zaman açmadıklarını öğrendik fakat telefonla hemen rezervasyon yaptılar.

Taste Bologna nedir?

Taste Bologna, yemeyi, içmeyi, seyahat etmeyi çok seven Andrea’nın hobisini işe dönüştürmeyi başardığı bir yemek turu organizasyonu. Aslında mühendis olan Andrea’nın kurduğu bu organizasyon 2013’ten beri hizmet veriyor. Küçük gruplara farklı deneyimler yaşatıyorlar.

Klasik Bologna Turu

Biz Klasik Bologna Turu’nu denedik. Sabah meydanda Andrea ile buluştuk. Maksimum 8 kişilik olan turda biz yalnızca 4 kişiydik. Bu bizim açımızdan çok daha avantajlı oldu.

Aroma

İlk rotamız Aroma adlı kafeydi. Aroma Bologna’nın yerel ve en eski kahvecilerinden. Hatta baristası oldukça meşhurmuş, bir kitap bile yazmış. Burada Andrea’nın önerisi üzerine Caffe’ Allo Zabaoine adlı kahveyi denedik. Denemeden önce içinde yumurta sarısı olduğu söylendi. Yumurtayı yalnızca omlet şeklinde yiyebilen biri olarak tereddütte kalsam da yeniliklere kendimi kapatmamam gerektiğini düşündüm ve gözümü kapayarak denedim. Gerçekten muhteşemdi! Daha çok kahveli bir tatlı gibiydi, kesinlikle denenmeli.

Mercato delle Erbe

İkinci durağımız yerel pazarlardan biri olan Mercato delle Erbe’ydi. Kadıköy – Hasanpaşa’da eskiden Sabit Pazar diye bir pazar vardı, orayı hatırlattı. Sebze, meyve, et, balık, zeytinyağ gibi birçok çeşitin yer aldığı, aynı zamanda yeme-içme yerlerinin de bulunduğu bir mekan.

Le Sfogline 

Pazar alışverişinin ardından tam pazarın karşısında bulunan minicik, aşırı sevimli bir makarna dükkanına geçtik. İçeri girer girmez mis gibi hamur kokusu ve bir yandan makarna açmaya devam eden tatlı kadınlar karşıladı bizi. Bologna’nın en iyi makarnaları bu dükkandaymış. Bize tortellini ve tortellino arasındaki farkı anlattılar. Tortellini daha küçük ve etli olan, diğeri ise daha büyük olan, peynirli ya da ıspanaklı oluyormuş. Parmigiano-Reggiano peynirli (bu peynir zaten çok farklı bir olay) olanı denedik, gerçekten çok iyiydi. Burada aynı zamanda tortellini nasıl yapılır, hamur nasıl kapatılır onu deneyimledik. Bizim mantıya benziyor ama çok da kolay değil.

Osteria del Sole

Birkaç dükkan daha gezdik hikayelerini dinledik, el yapımı ekmek yapan bir fırına uğradık, ardından şarküteriye ve Andrea alışverişi tamamlayınca Bologna’nın en eski osteriası/pubı olduğu söylenen Osteria del Sole’ye geçtik. Burada piknik gibi Andrea’nın yerel dükkanlardan aldığı peynirleri, jambonları ve yerel lezzetleri denedik. Bol bol muhabbet ettik.

Cremeria Santo Stefano

Bologna’nın en eskisi değil belki ama tamamen kendi üretimleri ve mevsime göre farklı çeşitleri olan bir dondurmacı, Cremeria Santo Stefano. Burada iki- üç çeşit dondurma denedik. Aklımda kalan elmalıydı, gerçek bir elma tadı aldım ve inanılmaz lezzetliydi.

 

Sabah 10:00’da başlayan turumuz 14:00 gibi sona erdi. Hem Bologna’nın yemek kültürü hakkında çok şey öğrendik, hem yerel lezzetleri tattık, hem de Andrea gibi çok tatlı insanlarla tanışma fırsatı yakaladık. Bu arada bu turun fiyatı kişi başı 80Euro, bizim için biraz pahalı olsa da farklı bir deneyim olduğu için verilebilir.

Deneyimleri kısa kısa çekmeye çalıştım ama yemeye – içmeye kaptırmışım kendimi ancak bu videodakiler çıktı.

 

VİYANA’DA 3 GECE 4 GÜNE NELER SIĞAR?

KAŞ: YEMENİN, İÇMENİN, RUHUNU DOYURMANIN EN GÜZEL HALİ

AMSTERDAM’IN BİTPAZARLARI

LECCE GEZİ NOTLARI

BERLİN KAFELERİ

Instagram: https://www.instagram.com/ozgeozcankurt/

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCaJGz6xNZujR5KCNsPN9T6A

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir