BİR TUTKUDUR BİSİKLET

Tanıştırayım kardeşim Emre! Bu yaz önce eski bisikleti ile kısa kısa turlamaya başladı, sonra birden yeni bir bisiklet almaya karar verdi. Uzun bir süre araştırdıktan sonra yeni aldığı bisikletiyle yollara vurdu kendini. Çünkü bir tutkudur bisiklet…  

Şimdi kendine güzel rotalar çiziyor. Dağlara, ormanlara rüzgar nereye eserse oraya pedallıyor.

Ben de bir hafta sonu bu tutkuyu yakından görmek için yapıştım yakasına. Benim için uzun, onun için kısa olan bu rota için bir de video hazırladım. Şarjım bittiği için o muhteşem baraj manzarasını çekemedim ama bisiklete, bu tutkuya dair sorularımı sordum. Minik bir röportaj çıktı ortaya. 🙂 Bisiklete dair kafasında sorular olan varsa belki yol gösterir.

Bu bisiklet sevdası nasıl başladı?
Şehrin bunaltıcı trafiğinden ve boğucu havasından feci şekilde sıkılmış olan ben, spor salonu ya da alternatif bir spor arasında kalmıştım… Spor salonuna aylık o kadar para verip bir de ulaşım için yeniden direksiyon başına oturacak olmak beni bu fikirden hızlıca vazgeçirdi… Alternatif sporlara şöyle bir göz gezdirdikten sonra içlerinde ilgimi ilk çeken sporun bisiklet olduğuna karar verdim.

Trafikten uzak, uzun rotalar boyunca pedal çevirme fikri oldukça cazip geldi.

???? #crossbike #bicycle #bike #doğa #parkur #kron #dağbisikleti #mountain #melen #mountainbike #zirve #spor #pedal

Emre Ozz (@emreozzcan) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Evet… Kararımı verdim. Sıra nasıl bir bisiklet seçimi yapmam gerektiğiyle alakalı soruya gelmişti. Yüzeysel olarak basit gibi görünen bu soru, işin içine girdikçe karmaşıklaşsa da ne istediğime, bisikleti hangi amaçlar doğrultusunda kullanacağıma karar verdikten sonra zor olmadı… Şehir, tur bisikletleri ilk bakışta cazip gelmişti ancak biraz araştırdıktan sonra benim kullanım amacım için çok da isabetli bir seçim olmayacağını anladım. Bunun bir nedeni de Türkiye’de/İstanbul’da bisikletlilerin fazla düşünülmemesi, bisikletliler için birkaç istisna dışında yol ayrılmaması ve iyi bir altyapının olmaması. Mevcut yol şartlarında ve doğada kullanımı daha kolay olan şehir/dağ bisikletlerinin amacıma en uygunu olduğunu düşündüm ve tercihimi şehir/dağ bisikleti olan Kron xc 450’den yana kullandım. 29 jant ve shimano hidrolik vitesleri bulunuyor. Tavsiye üzerine Göztepe’de bulunan Kaçkar Bisiklet‘ten aldım ve memnun kaldım. 

Nasıl rotalar izliyorsun?
Genelde şehirden uzak, doğayla iç içe  asfalt ve toprak yolların bulunduğu rotalar takip ediyorum. Dairesel bir rota çizerek başladığım noktaya farklı bir güzergahtan geri gelmiş oluyorum.

#bisiklet #bcycle #kron #doga #deniz

Emre Ozz (@emreozzcan) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Rota bilgisi verecek olursam ikamet ettiğim Beykoz’un Öğümce Mahallesi’nden çıkıp sırasıyla Bozhane- Göllü- Riva- Değirmendere -Paşamandıra ve yine Öğümce olarak dairesel bir rotayla, tahmini olarak 25 km’lik bir yol yapıyorum. Belirlediğim rotalar asfalt ve toprak yolları barındırıyor, bu yüzden yokuş ve inişlerin bulunduğu zorlu koşulları bir arada yaşamak mümkün. Ormanlar, deniz kenarları ve her şeyden önemlisi yerleşim olmayan, insanlardan arındırılmış doğa harikası yerleri yaşamaya, hissetmeye ve görmeye değer…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir