KAŞ: YEMENİN, İÇMENİN, RUHUNU DOYURMANIN EN GÜZEL HALİ

Yemyeşile uzanan, durgun, masmavi deniziyle herkesin yerleşmek için yanıp tutuştuğu, başka bir boyuta geçişin kapısı, bir aşk Kaş.

Evet Kaş tam anlamıyla aşk.
Hele mevsimlerden ilkbahar, aylardan Nisan’sa…
Her gittiğimde yenilendiğimi hissettiğim, birbirinden leziz tatlara ruhumu da doyurduğum, huzurla kucaklaştığım, atmosferine hayran olduğum yegane yerlerden.
Kendimi 5 yıl sonra hayal ettiğim tek yer.

Yeme-içmeye gelirsek, Kaş bu konuda tam bir cennet.
Çünkü mekan sahipleri genelde bizim gibi şehirden bıkıp Kaş’a kaçan, gayet bilinçli ve işini seven insanlar. Ben bugüne kadar kötü bir yemek ya da servisle karşılaştığımı hatırlamıyorum. (Tabii ben genelde kalabalık olmayan dönemleri tercih ediyorum. Onun da etkisi olabilir.) Mutlu insanların kurduğu huzur, tat, saadet fabrikası.
Deneyimleyip sevdiğim ve hoşlanmadığım mekanları sıraladım.
Gidenlere ışık olsun.

Zaika

Her lokmada mutluluğun doruklarına ulaştığınız, leziz kebaplara eşlik eden harika mezelerin yer aldığı mekan… Ömrü keyiften uzatan bir an varsa o da Zaika’da yaşanandır. Yer bulmak artık çok zor olsa da gitmeden ne yapıp ne edip rezervasyon yaptırmayı unutmayın. Sevimli bir bahçe içerisinde yer alan Zaika’nın ismi de Farsça’da tat alma kuvveti anlamına geliyormuş.
Bir küçük, bol mezeler, kebaplar… İşte tatilin anlamı!

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Retro Bistro

Kaş’ın en yenilerinden Retro Bistro. Biz sezon öncesi gittiğimiz için içeride bizden başka kimse yoktu. Arka bahçesinde pizzalar, şaraplar, tatlılarla çok huzurlu bir akşam geçirdik. Tek müşteri olduğumuzdan mı bilmiyorum ancak mekanın sahibi bizimle çok güzel ilgilendi, özel pişirme tekniklerinden bahsetti, buraya yerleşmesini ve tariflerini anlattı. Yemeklere gelince pancar çorbası rengiyle, tadıyla muhteşemdi.

Image and video hosting by TinyPic

İki farklı pizza denedik, hamurları incecik tam benim sevdiğim kıvamdaydı. Ama bugüne kadar yediğim pizzalardan da çok farklı bir lezzeti, öne çıkan bir özelliği yoktu. (Lecce‘de pizza yedikten sonra hiçbir şey eskisi gibi olmadı)

Fakat gelelim Patlıcanlı krem brüleye. İlk duyduğumda, patlıcan mı, tatlı mı öghh, o nasıl bir şeydir uzak dursun dedim. Ancak bu dediklerimi yalayıp yuttum. Bu tatlı mutlaka denenmeli, kesinlikle inanılmaz…

Image and video hosting by TinyPic

Yedikten sonra internetten hemen tarif baktık ama bir tane tarif yok. Sonra sahibine sorduk, meğer adamın kendi tarifiymiş. İşin özü aslında biraz patlıcanı közleme yönteminden geçiyormuş. Şu an adını hatırlayamıyorum ama Fransa’dan aldığı özel bir makinede patlıcanı közlüyormuş, aynı şekilde de eti de o şekilde pişiriyormuş. (Ayrıca et yemekleri de çok övülüyor.)
Yani demem o ki gözümü kapayıp korkuyla tattığım patlıcanlı crem brule bayılarak yediğim, herkese anlatıp farkında olmadan pr çalışması yaptığım bir tatlı haline geldi.
Fiyatlara gelirsek, çok uygun değil ama çok da yüksek değil. Kaş’ta favori mekanlarım arasında artık.

Bi Lokma

Şeker bir bahçede, güzel bir kahvaltı yapmak için ideal mekan. Anne eli değmiş bir serpme kahvaltı geliyor. Peynir hariç her şey kıvamındaydı, çok da abartı bir lezzet şöleni olmasa da bir kahvaltıdan bekleneni sunuyor. Servis de hızlı, herkes güler yüzlü. Bir de çok tatlış kediler var çevresinde.

bilokma

Ruhi Bey Meyhanesi

Mezeleri, müzikleri, ortamı, insanları… Burada otururken farklı bir dünya, mutlu insanlar aslında mümkün diye düşündüm. Artık alkol etkisinden mi, ortamından mı bilemiyorum.
Özellikle yoğurtlu mezeler denenmeli, kalamarlar, karidesler sofrayı donatmalı. Fiyatlar da meyhanelerle karşılaştırdığınızda ortalama.

Ruhi Bey

Dolphin

Meyhane kategorisinde yalnızca manzarası ile bir adım öne geçebilir. Mezeleri normal, balıkları lezzetliydi. Kaş’taki hemen hemen her mekan gibi garsonlar da oldukça ilgililerdi. Ama manzaraya karşın o meyhane ruhu yok gibi geldi bana. Fiyatları da Ruhi Bey’le karşılaştırınca sanki biraz üstünde gibi.
Yine de güneşin batışını rakı-balık eşliğinde izlemek isteyenlere tavsiye edilir.

Image and video hosting by TinyPic

Ratatouille

Kaş’ta para verdiğime yandığım tek yer burası. Mekan oldukça havalı, servis oldukça iyi ancak her şey görüntüymüş dedirtti. Makarna tercihlerimiz hiç de beklediğimiz gibi lezzetli değildi. Üstelik fiyatlar da oldukça yüksek. Kaş gibi bir yerde oldukça gereksiz bir mekan.

Gece Hayatı

Yemek dışında bir şeyler içip eğlenmek istiyorsanız. Echo Bar ve No.11 benim sevdiğim iki mekan. Bunlar dışında çok da seçenek yok sanırım.

Konaklama

Konaklamadan da kısaca bahsedeyim. Kaş’ta kaldığım tek yer var, orası da Kaputaş Apart Otel. Fiyatları ortalama ve sahibi çok tatlı ve yardımsever.

Bir de tatlı kedileri mevcut 🙂

Güneş, bahar, kahve ve kamil. ? #spring #springtime #coffeebreak

Özge Özcan (@ozgeozcankurt) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Image and video hosting by TinyPic

Bu da otelin manzarası:

Image and video hosting by TinyPic

Berlin Kafeleri

2 thoughts on “KAŞ: YEMENİN, İÇMENİN, RUHUNU DOYURMANIN EN GÜZEL HALİ

  1. Geri bildirim: KAŞ'TA NEREDE NE YENİR?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir