MİNYON BROŞ YAPMA HİKAYESİ

Hikaye nasıl başladı?
Bu hikaye zafere giden bir yol ya da bolca boş vaktimin olduğunun kanıtıdır.
Küçük aksesuar tasarımlarına meraklı olsam da minnacık şeylere kocaman paralar vermeyi hiç sevmem. Ayrıca her gördüğüm, beğendiğim aksesuar, ürün karşısında Türk aklımın verdiği reaksiyon “Çok kolay ya, yaparım ben bunu” olur. Bu düşüncede annemin Derya Baykal olma yolunda ileleyişinin de etkisi olabilir. Kendisi en son eski kotların, gömleklerin, çizmelerin içine çiçek ekiyordu. Neyse onu da başka zaman anlatırım.

Yine günlerden bir gün zet.com‘dan gelen mailling’i incelerken bu broşlarla karşılaştım.

broş

broş

Farklı bir günde de Kanyon’daki sevimli, cezbedici ama öküz gibi pahalı tasarım standlarında bu broşlara denk geldim, yakından inceledim, tam olarak 40tl’ydi.

Son olarak YouTube’da o videodan bu videoya atlarken Songül Karlı’yı es geçip can alıcı aramayı yaptım ‘how to make plastic brooch’!
İşte sonuca giden yolda yapılmış en doğru aramaydı ve beni videolarda sürekli bahsi geçen ‘shrinky dinks’ anahtar kelimesine ulaştırdı. Sözlüklerde hemen nedir bu shrinky araştırmasını yaptım ve google sayesinde türkçeleştirilmiş haline ulaştım: ‘Küçülen Kağıt’

Shrinky Dinks/Küçülen Kağıt Neydi?
Bu kağıt öyle sihirli bir şey ki ister bir resmi bu kağıda basıyorsunuz ister kendiniz dilediğiniz çizimi yaparak üzerini boyuyorsunuz. Daha sonra fırına attığınızda bu kağıt parçası 7 kat küçülerek bir plastik haline geliyor. İster broş yapın ister küpe, aksesuar.

Ben hepsiburada.com‘da bu kağıda rastladım hemen sipariş verdim. Eve gelip heyecanla denemek istedim ama çizimi permanent bir kalem yani cd kalemi ile yapıp, boyamada yalnızca kuru boya kullanmak gerekiyormuş. Bende kuru boya olmadığı için boş bir deneme yaptım.

yeni arkadaşım. ? #shrinkydinks #handmade #diy #handcrafted

Özge Özcan (@ozgeozcankurt) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Biraz acemiliğime geldi ancak ikinci denemem daha başarılıydı.

Minyon Broş

Nasıl yaptım?

Bu kağıdın bir tarafı mat bir tarafı da parlak.
Önce mat olan tarafa cd kalemi ile en sevdiğim minyonu çizdim. (Şekil çizmeden önce 7 kat küçüleceğini hesaba katmayı unutmayın.)
Ardından kuru boya ile her tarafını boyadım ve şekline göre kağıdı kestim. (Burada keserken de dikkat etmek lazım tırtıklı kalınca pek güzel durmuyor.)
Daha sonra tepside folyo üzerine minyonumu yerleştirerek 175 derecede fırına verdim. Burada başında bekleyip kağıdın kıvrılıp küçüldüğünü izlemek çok zevkli, zaten tam olarak küçüldüğünde hemen alıp kıvrılan yerleri çok hızlı şekilde düzeltmek gerekiyor yoksa soğuduğu anda sertleştiği için bir daha düzelmesi çok zor.
Fırından çıkardığınız gibi üzerine sert bir kitapla bastırırsanız şahane olur.
Minyonumuz hazır!
Geriye bir tek silikon tabancasıyla bijuterilerden aldığınız broş iğneliğini yapıştırmak kalıyor.

Not: Benim aldığım küçülen kağıt saydammış o yüzden her yerini renklendirince çok daha güzel oluyor. Bir de ayrıca beyaz kağıt var ona hem baskı alabiliyorsunuz hem de saydamdan daha güzel görünüyor.Ancak fiyatı çok daha pahalı. İkili saydam kağıdı kırtasiye fiyatı 5tl iken beyaz kağıdın ikili kağıt fiyatı 12tl. Belki bir toptancısı vardır, araştırmaya devam edeceğim.

Dekorasyon İşleri

Kusursuz Bir Tatil için Neler Yapılmaz

2 thoughts on “MİNYON BROŞ YAPMA HİKAYESİ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir