Sanatın ikonları !f İstanbul’da buluşuyor!

“Sanat Hayat İçindir!”

15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, Marlon Brando’dan Robert Mapplethorpe’a, Iris Apfel’den John Berger’a, sanat, edebiyat ve sinema dünyasının ikon isimlerini bir araya getiriyor. !f İstanbul’un “Sanat Hayat İçindir!” bölümünde gösterilecek filmler, hayran olduğumuz sanatçıların hayatlarına daha yakından bakmamızı sağlayacak gibi görünüyor.

Özellikle John Berger hayranı olduğum için “The Seasons in Quincy: Four Portraits of John Berger/Quincy’de Mevsimler: John Berger’ın Dört Portresi”ni merakla bekliyorum. Üstelik bu belgesel Tilda Swinton’ın da aralarında bulunduğu dört yönetmenin kısalarından oluşuyormuş. Rüya gibi…

Sanat Hayat İçindir!” bölümünün sinema dünyasından en önemli konuğu bence Marlon Brando. San Francisco Film Eleştirmenleri Birliği’nce Yılın Belgeseli seçilen, Uluslararası Belgeselciler Birliği tarafından da En İyi Senaryo Ödülü’ne değer görülen, Stevan Riley’nin Marlon Brando’nun yayınlanmamış ses kayıtlarından yola çıkarak çektiği “Listen to Me Marlon/Dinle Beni Marlon” beni en çok heyecanlandıran diğer bir film.

Bir diğer ilgilendiğim belgesel de geçen yılın en iyi moda filmlerinden biri sayılan, ve yarım asırdır New York’un en renkli moda ikonu olarak adından söz ettiren efsanevi moda ikonu Iris Apfel’in hayatını konu alan “Iris”. Her ne kadar Türkiye’de ilk kez gösterilecek olsa da 2014 yapımı bu belgeseli sinema yerine bir pazar günü kahve eşliğinde evde izlemeyi tercih edebilirim.

15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, 18 Şubat’ta İstanbul’da başlıyor.

Takipte kalalım, biletleri kapalım.

Sonbahar Modası ve Restless

Daha Çok Seyahat

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir