Puantiye Tarihine Kısa Bir Bakış

Puantiyeli elbiseler, mutfak eşyaları, çoraplar, oyuncaklar, eşyalar… Hayatımızda ne çok puantiye var değil mi?

Geçmişten çıkıp gelmiş bir havası olan bu deseni çok sevsem de hikayesi, tarihi hakkında bir bilgim yoktu. Neden İngilizcesi polka dot dedim ve biraz araştırdım bir şeyler öğrendim, paylaşmak istedim.

Aslında Türkçe’de puantiye diye bir kelime yok, benek ve noktaları belirtmek için puan sözcüğü kullanılıyor.

Puantiyenin tarihine gelecek olursak; bu desen 19. yüzyılın sonlarına doğru İngiltere’de çok yaygın olarak kullanılmaya başlamış.

Polka ise dansta atılan yarım adım manasına geliyormuş. Polka-dot’un ise ismini Çek halk dansı olan Polka’dan aldığı düşünülse de bu desenle arasındaki etimolojik bağlantının şüpheli olduğu belirtiliyor. 19. yüzyılın sonlarında popüler olan bu dansın aynı zamanda moda olan bu desenin üzerine yerleştiği söyleniyor. Ancak Polka dansçılarının da bu desenli kıyafetler giydiği için bu ismi aldığı rivayetler arasında.

Ayrıca Flamenko dansçıları ve sanatçılarının bu dönemde sık sık puantiyeyi tercih ettiği belirtilmiş.

1867’de Fredic Bazille’in  ‘Family Reunion’ resiminde iki kadının puantiye desenli elbise giydiği görülüyor. İlk örneklerden biri olma özelliği taşıdığı için önemli eserlerden biri.

19. yüzyılın sonlarında bu desen yayılmaya başlasa da asıl patlama 50’li ve 60’lı yıllarda yaşanıyor.

1960’ta popüler olan “Itsy Bitsy Teenie Weenie Yellow Polka Dot Bikini” şarkısı, puanlı bikinisiyle ortalığa çıkmaktan çekinen bir kızın hikayesini anlatıyormuş.

1965’te Bob Dylan da modaya uyarak ‘Just Like Tom Thumb’s Blues’ albümünün kapağı için puantiyeli bir gömlek tercih etmiş.

Puantiye tercihi ile Bob Dylan

Benim de dolabımda, mutfağımda hatrı sayılır bir puantiye hakimiyeti var.  Bunlardan bir tanesi de o 60’lı yılların havasını taşıyan kırmızı puanlı gömleğim.

Yalnızca puantiye değil çizgili desenin de tarihini çok yakında inceleyeceğim.

Beğendiğim puantiyeli kombinasyonlar da bu yazının bonusu olsun.

Alexa Chung’ın kot şort tercihini sevdim.

Benim gömleğime çok benzeyen bu kırmızı puantiyeli gömleğin çizgili etek ile eşleşmesi de mükemmel görünüyor. Beyaz çerçeveli gözlüğü de bir kenara yazdım.

Bir diğer puantiye tercihim: Sırtımda Beneklerim

One thought on “Puantiye Tarihine Kısa Bir Bakış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir