Sonbahar Modası ve Restless

Restless filmi efsanevi yönetmen Gus Van Sant’ın en güzel filmlerinden yalnızca bir tanesi. Aşk, yaşam ve ölüm üçgeninde geçen film iç karartıcı bir konuya sahip olsa da şiirsel bir anlatımla ölüme karşı farklı bir bakış açısı kazandırıyor.

İçinde hep bir hüzün bulunduran sonbahar mevsimi bu filmin konusu, geçtiği mekanlar ve en çok da kostümleri ile uyum içinde.

Daha önce Milk, Transamerica, Thank You For Smoking gibi filmlerin Kostüm Tasarımcısı olan Danny Glicker bu filmde de harikalar yaratmış. Glicker bir röportajında her kadının “kendine özgü bir puzzle” olduğunu söylemiş. Bu sözü çok hoşuma gitti.

Restless filmi için Mtv ile yaptığı röportaja da buradan ulaşabilirsiniz: Danny Glicker Interview

Glicker’ın Sketchleri
Glicker’ın Sketchleri

Mia Wasikowska, filmdeki adı ile Annabel kanserdir ve 3 aylık ömrü kalmıştır. Kendi gibi farklı bir kişilğe sahip Henry Hopper yani Enoch ile tanışır, olaylar gelişir…

Annabel ve Enoch için giyinmek sanki bir oyun gibi.  Belki gerçek dünyadan kaçtıkları için belki de nostaljik bir ruha sahip oldukları için…

Kıyafetler krem, gri, siyah renkleri ve geometrik, leopar desenleri ile zamansız; kürk, kırçıllı ve yün kumaş seçimleri ile de iç ısıtıcı…

Annabel’in dolabı yalnızca bu renklerle sınırlı değil tabii, aynı zamanda turuncu, sarı ve kırmızı gibi sıcak renkleri de içeriyor. Enoch’un ise aksesuarları Annabel’i tamamlayan cinsten.

Annabel’in kıyafetleri 1920’ler, 30’lar, 60’lar… her dönemden bir esintiye sahip.

Filmin ilk sahnelerinde taktığı bu şapkaya bayıldım.

Kısa saç aşığı biri olarak da Mia’nın saç kesimine hayran kaldım.

Kıyafetlerine ölüp bittiğim bu film bir yandan Love Story filmi ile benzerliklere de sahip.

Konusu, akışı ile çok yaratıcı bulunmasa da, eleştirilere maruz kalsa da Mia Wasikowska’nın ve mükemmel kıyafetlerin güzel hatrına kesinlikle izlenmeli.

Tanıştırayım, Londra’nın en iyi vintage mağazalarından: Beyond Retro

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir